Την Παρασκευή 23 Σεπτεμβρίου 2022, o Διευθυντής Δ.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης κ. Χρήστος Ρουμπίδης, υποδέχτηκε στα γραφεία της Διεύθυνσης τον Γενικό Γραμματέα Πρωτοβάθμιας, Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, κ. Αλέξανδρο Κόπτση.

Κατά τη διάρκεια αυτής της συνάντησης, συζήτησαν ζητήματα που αφορούν στη λειτουργία των σχολικών μονάδων αρμοδιότητας της Δ.Δ.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης και κατόπιν, επισκέφτηκαν το 1ο και 3ο Γυμνάσιο Νεάπολης.

Έπειτα, επισκέφτηκαν το Δήμο Κορδελιού - Ευόσμου όπου συμμετείχαν σε σύσκεψη που αφορούσε σε θέματα που άπτονται στην εύρυθμη λειτουργία των σχολείων καθώς και στην κάλυψη των λειτουργικών και κτιριακών αναγκών των σχολικών μονάδων αρμοδιότητας του Δήμου.