Σύμφωνα με το παρακάτω δελτίο τύπου του ΥΠΑΙΘΑ δημοσιεύτηκαν στο Φύλλο Εφημερίδας της Κυβερνήσεως οι αποφάσεις που αφορούν στο μόνιμο διορισμό εκπαιδευτικών σε κενές οργανικές θέσεις Γενικής Εκπαίδευσης και Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (ΦΕΚ 2065 και 2066/τ.Γ΄/16.8.2023).

Οι διοριζόμενοι/ες υποχρεούνται να παρουσιαστούν στις οικείες Διευθύνσεις Εκπαίδευσης για ορκωμοσία και ανάληψη υπηρεσίας από την Πέμπτη 17 έως και την Τετάρτη 23 Αυγούστου 2023.

Οι ορκωμοσίες στην Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Δυτικής Θεσσαλονίκης θα πραγματοποιούνται καθημερινά στις 12.30μμ. Οι νεοδιόριστοι εκπαιδευτικοί, την ημέρα της ορκωμοσίας τους, θα μπορούν να προσέρχονται στη Διεύθυνση από τις 11:30πμ προκειμένου να γίνει ο έλεγχος των δικαιολογητικών που θα προσκομίσουν πριν από την ορκωμοσία τους.

Οι νεοδιόριστοι οφείλουν να προσκομίσουν τα δικαιολογητικά που περιγράφονται στο αρχείο "00_Δικαιολογητικά για νεοδιόριστους":

Επιπλέον σας ενημερώνουμε ότι για την διαδικασία των τοποθετήσεων σε σχολικές μονάδες θα χρειαστούν τα παρακάτω επιπλέον δικαιολογητικά για την μοριοδότηση των νεοδιόριστων και παρακαλούμε να γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες για να προσκομιστούν εγκαίρως την περίοδο που θα ζητηθούν:

• Αποδεικτικά συνυπηρέτησης  με σύζυγο, όπως αυτά καθορίζονται από τις διατάξεις για τις μεταθέσεις των εκπαιδευτικών, σύμφωνα με τη με αριθμ. πρωτ. 126437/Ε2/14-10-2022 (ΑΔΑ: ΨΨ9546ΜΤΛΗ-ΨΤΗ) εγκύκλιο μεταθέσεων εκπαιδευτικών Δ.Ε. σχολικού έτους 2022-2023.

Δελτίο τύπου ΥΠΑΙΘΑ