Την Παρασκευή 14 Οκτωβρίου 2022, η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης, σε συνεργασία με το 2ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κεντρικής Μακεδονίας και το 1ο & 2ο ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Β’ Θεσσαλονίκης, στο πλαίσιο του Παρατηρητηρίου Πρόληψης και Διαχείρισης Κρίσεων των Σχολικών Μονάδων, διοργάνωσε επιμορφωτική ημερίδα για Διευθυντές/-ντριες, Υποδιευθυντές/-ντριες και Συμβούλους Σχολικής Ζωής των σχολικών μονάδων αρμοδιότητάς μας με θέμα: «Ο ρόλος των Συμβούλων Σχολικής Ζωής στο σχολείο», στην αίθουσα του Καραπάντσειου Πολιτιστικού Κέντρου Αμπελοκήπων.

Κεντρικός ομιλητής της ημερίδας ήταν ο κ. Βάιος Νταφούλης, Διευθυντής του Παιδοψυχιατρικού Τμήματος του Γ.Ν.Θ. Ιπποκράτειο καθώς και η κ. Ελευθερία Ζάγκα, Οργανωτική Συντονίστρια του 2ου ΠΕΚΕΣ Κεντρικής Μακεδονίας (Δυτικής Θεσσαλονίκης), ο κ. Νικόλαος Απτεσλής, Προϊστάμενος του 1ου ΚΕΔΑΣΥ Β’ Θεσσαλονίκης και ο κ. Πασχάλης Σέντερης, Διευθυντής του ΓΕΛ Ευκαρπίας.

Την εκδήλωση τίμησε με την παρουσία του ο κ. Λάζαρος Κυρίζογλου, Δήμαρχος Αμπελοκήπων – Μενεμένης.

Ακολουθούν φωτογραφίες της εκδήλωσης και διαφάνειες των εισηγητών.